2020. szeptember 21., hétfő

kárpátaljai kótoló

 

Szövegdoboz: Szakàllas Eszter <pumpyka@drotposta.hu>Szövegdoboz: KÁRPÁTALJAI KÓSTOLÓ

Ízek, színek…

Falvaink régi étkezési szokásait kutatva minduntalan megvillan néhai nagyanyám fehér székruhája, megcsap a padlásra felkötött száradó gyógynövény kesernyés, nehéz szaga, mosolyog a kétfülű zománcos tál piros virága, melyben a húsvéti „fehér túró” sült, útjaimon kísér a rézmozsár harangcsengése, s érzem a frissen sült kenyér lelket emelő illatát…

Van valami megható, megtartó erő a régi paraszti konyhában. Nem véletlen ez a törődés, gondosság, ahogyan eleink bántak használati tárgyaikkal, edényeikkel. Nem csupán a szegénység vitte őket arra, hogy megdrótozzák az eltörött cseréptálat, tésztaszűrőt, hanem a tárgyak szeretete, tisztelete. A konyhában használt eszközök nagy része természetes anyagból készült: fából, vesszőből, agyagból, gyékényből, amelyek nem csupán formájukkal, díszükkel, de illatukkal is beépültek a család életébe. A szilkék, a vízzel telt mázas cserépkorsók valamelyest megőrizték a friss föld illatát, a vesszőkosarak, aszalók, sánclikasok a zsenge fűzfaágakét, a gyékénykosarak a fűzparti nádas susogását. Nem ritkán maguk nevelték a fát, amiből tekenő, hordó, sajtár vagy vajbürzölő készült.

S mert nehezebben termelődött elő a mindennapi, nagyobb volt a tisztessége. Az étkezés szent dolognak számított, a pazarlás Isten ellen való véteknek. Bár szerény volt a teríték, gyakran egy tálból ettek, mégis abrosszal terítettek. A 70 éves bátyúi Demjén Albertné így mesél erről: „…Kés nem volt, nem volt hideg sült, mint most. De abrosz volt az asztalon.” Nemcsak az asztalt terítették le házi szőttessel, hanem még a mezőre vitt ételt is kendőre tálalták. Egyre ritkábban, de még ma is találkozom idősebb falusi asszonyokkal, akik táskájukban hímzett kendővel takarják le kórházba szánt ételüket. A sok fóliás, nejlonzacskós csomagolás mellett a szeretetet, az otthon melegét, múltunk egy darabkáját jelképezik ezek a hófehér vászonkendők.

„Ettél tegnap, eszel holnap…”

A táplálkozással kapcsolatos számos régi, máig megőrzött szólásunk. „Újság a hasamba, betegség a pokolba!” -- hadarták óvó varázsigeként a gyerekek, ha először ettek abban az évben valamilyen gyümölcsöt. A szegénységüket nevették ki a tréfás biztatással: „Ettél tegnap, eszel holnap!” „Áldott a sok kéz, átkozott a sok has” - sóhajtott a családfő. Takarékosságra, mértékletességre intett a „Több nap, mint kolbász!”. S aki dolgozik, annak bizony ennie is kell: „Nyomtató lónak nem kötik be a száját.” A kenyér minden morzsája érték. Ezt sugallja a gyerek „Mi van enni?” kérdésére adott tréfás válasz: „Kenyér haja, béle!”

Hogyne lenne érték a kenyér, az egykor mindennapos, ma csak az idősek emlékezetében élő ételek mellett: répamártás, padlutka, szilváslé, korpacibere!

Falusi portáinkon a kenyérsütés ünnepnek számított. Eltérések mutatkoznak vidékenként, sőt családonként is a kenyér ízesítésében - volt, aki egy kis főtt krumplit is használt, mások szerint a komlóval kelesztett kenyér az igazi, abban viszont mindenki megegyezett, hogy a jó kenyér alapja a dagasztás. Dagasztani pedig addig kell, „míg nem csorog a padlás” - tartja a szólás. Vagyis, amíg nem izzad a gazdaasszony homloka.

Péterfalván a kenyeret egy-két nagyobb káposztalevélre borítva tették a kemencébe, hogy az alja ne legyen hamus. Télen is káposztalevéllel került a lapátra, a leveleket ugyanis felfűzték, árnyékos helyre akasztották, hogy megfonnyadjon, de ne porladjon szét, s téli kenyérsütéskor is óvja a tésztát. Egy lány addig nem számított eladónak, amíg nem tudott kenyeret sütni. A szép és ízletes kenyér mindenkor elismerést jelentett a háziasszonynak.

Jeles napok asztalai

A változatosságot, a gazdagabb, dúsabb táplálkozást az ünnepek jelentették. Ezeket a napokat izgatott várakozás, készülődés előzte meg, s ilyenkor ízletes ételek kerültek a legszegényebb család asztalára is. (...) Szilveszterkor a legtöbb helyen disznóoldalast, füstölt kolbászt sütöttek, s azt ették éjfél előtt, hogy ne „éhesen lépjenek az új évbe”. Süteményként olajbasültet (fánk) vagy pánkusütőfára tekert kürtőskalácsot sütöttek falvainkban. A bor is emelte a szilveszteri hangulatot. Visken például karampampulit is készítettek szilveszter éjszakájára. Újév napján vidékünkön sehol nem főztek tyúkot, mert az mindent szétrúg, marhát sem, mert az szarvával hányja szét a gazdaságot. Ajánlatos volt viszont disznóhúst sütni, mert az az orrával összetúrja a javakat, s gyarapodni fog a család. Erre az időre már levágták a hízókat, füstölődtek, vagy a padláson sorjáztak a sonkák, kolbászok, szalonnák.

Az is egészen bizonyos, hogy szilveszter és újév napján nem puhult a bab a kárpátaljai konyhákban. Nem csupán azért, mert az egyszerű étel nem is illett az ünnepi asztalra, sokkal inkább azért, mert a néphit szerint, aki a két karácsony - a magyar és a pravoszláv (január 6.) - között paszulyt eszik, annak fekélyes lesz a teste. Élt ugyan egy másik hiedelem is, miszerint igenis paszulyt kell enni a két karácsony között, hogy sok kiscsirke keljen ki majd tavasszal, de senki nem kockáztatott…

A farsang elmúlása után beállt a nagyböjt, amikor a katolikus falvakban még a lábosokat is kilúgozták, s csak zsírtalan, böjtös étkeket fogyasztottak. A református falvak lazábban, természetesebben viszonyultak a böjthöz.

Nagypénteken azonban általános volt a böjt katolikusoknál, reformátusoknál egyaránt. Sok helyen semmit sem ettek addig, amíg a csillag fel nem jött. Általában főtt tojást, halat fogyasztottak, praszkurát (olajban sült lepény), laskát (sós vízzel gyúrt platton sült tészta) savanyú káposztával.

Levesek

Hozzávalók:


60 dkg sertéshús

40 dkg savanyú káposzta

5 dkg rizs

1 evőkanál zsír

2 evőkanál liszt

1 kis fej vöröshagyma

késhegynyi pirospaprika

2 dl tejföl


Elkészítés:

A húst kockákra vágjuk és egy liter sós vízben feltesszük főni. A savanyú káposztát vízzel jól kimossuk és annyi vízben, amennyi ellepi, szintén megfőzzük. Amikor a hús már majdnem puha, beleszórjuk a megmosott rizst és addig hagyjuk a tűzön, ameddig megpuhul. Végül a káposztát a húsos levesbe öntjük. A lisztből a zsíron rántást pirítunk, a felaprított vöröshagymát megfuttatjuk rajta és pirospaprikával megszórjuk. Egy kevés hideg vízzel felengedjük, majd a tejfölt is hozzáadjuk. A levesbe öntjük és felforraljuk.

A káposztalevest általában disznótorkor főzik, ezért egyszerre, a receptben felsoroltaknál jóval több hozzávalóból készül. Ez a leírás Técsőről származik, de másutt, például Beregrákoson úgy készítik, hogy a húst először egy kevés zsíron fehéredésig sütik, csak aztán főzik meg. Rizs helyett burizst* szórnak bele és a savanyú káposzta levével savanyítják.

*a lehéjazott búza neve

Hozzávalók:


70 dkg csontos sertéshús

1 kis fej édes káposzta

1 közepes fej cékla

1 csokor kapor

1 kis fej vöröshagyma

40 dkg burgonya

1 ek. zsír vagy két ek. olaj

1 ek. liszt

2 dl paradicsomlé

tejföl


Elkészítés:

A feldarabolt húst egy liter sós vízben félig puhára főzzük. Ekkor az apróra vagdalt káposztát, és a meghámozott csíkokra metélt céklát hozzáadjuk. A csokorba kötött kaprot és a héjától megfosztott vöröshagymát is beledobjuk. Ha a káposzta már majdnem puha, a meghámozott és kockákra vágott burgonyával együtt teljesen puhára főzzük. A zsíron a lisztet megpirítjuk, a hideg paradicsomlével felengedjük és a levest berántjuk vele. Tejföllel meglocsolva tálaljuk.

A borscs ukrán étel, azonban a legtöbb kárpátaljai családban kedvelik. Az ukránok nem rántják be, de a magyarok igen, például Csetfalván is, ahonnan ez a recept származik.

Hozzávalók:


60 dkg sertéshús, nyelv, máj, vese vegyesen

1 fej karalábé

1 közepes szál sárgarépa

1 közepes fej vöröshagyma

2 babérlevél

őrölt bors

1 ek. ecet

1 ek. zsír

2 ek. liszt 1 kis fej vöröshagyma

1 kiskanál pirospaprika

tejföl

5 dkg rizs


Elkészítés:

A húst, a nyelvet, a májat meg a vesét megmosva, megtisztítva kis kockákra vágjuk. Bármelyik el is maradhat, csak a hús összesen 60 deka legyen. Másfél liternyi sós vízben majdnem teljesen puhára főzzük. Ezután a meghámozott karalábét cikkekre vágjuk, a megtisztított sárgarépát négyfelé hasítjuk, a hagymát lehéjazzuk és mindegyiket a levesbe dobjuk. Megborsozzuk, a babérlevelekkel fűszerezzük. Addig főzzük, ameddig a zöldségfélék is megpuhulnak, majd ecettel egy kissé megsavanyítjuk. Ezután a lisztet a zsíron megpirítjuk, a felaprított vöröshagymát megfuttatjuk benne és pirospaprikával megadjuk a színét. Egy kevés vízzel simára keverjük és a levest berántjuk vele. Megtejfölözzük és még egyszer felforraljuk. Legtöbbször rizs is kerül bele, amit a zöldségekkel együtt kell a levesbe tenni, de rizs nélkül is kiadós.

Hozzávalók:


70-80 dkg csirkehús

1 közepes fej vöröshagyma

1 csokor zöldpetrezselyem

5 dkg liszt

3 dl tejföl

1 l tej


Elkészítés:

A csirkehúst, a megtisztított vöröshagymával, a csokorba kötött petrezselyemmel egy liter sós vízben feltesszük főni. Ha a hús megpuhult, a levéből kivesszük és kicsontozzuk. A vöröshagymát meg a petrezselymet kidobjuk. A lisztet a tejfölben simára keverjük, tejjel felengedjük, és a levest behabarjuk vele. A felszeletelt húst belerakjuk és még egyszer felforraljuk. A kellemesen savanykás levest jó puha kenyérrel tálaljuk.

Hozzávalók:


50 dkg nem zsíros füstölt sonka

1 közepes fej vöröshagyma

1 csokor petrezselyem

5 dkg liszt

2 dl tejföl

1 liter tej


Elkészítés:

A füstölt sonkát legalább egy éjszakán át vízben áztatjuk. Másnap az áztatólevet leöntjük róla és a húst másfél liter friss vízben feltesszük főzni. A megtisztított vöröshagymát meg a csokorba kötött petrezselymet is beledobjuk. Amikor a sonka teljesen puhára főtt, a levéből kivesszük. A vöröshagymát, petrezselymet kidobjuk belőle. A lisztet a tejfölben simára keverjük, a tejet beleöntjük és a levest behabarjuk vele. Még egyszer felforraljuk, ha kell, utána sózzuk. A felszeletelt sonkát a levesbe visszarakjuk és jó puha kenyérrel kínáljuk.

Ezt a levest vitték aratáskor a kaszásoknak, innen ered a neve is.

Hozzávalók:


1 nyelv

4 közepes szál sárgarépa

2 gerezd fokhagyma (meg ha van egy kis darab friss szár is)

őrölt bors

5 dl tej

1 ek. liszt

1 kiskanál ecet

4 tojás

1/2 ek. zsír

1 csokor petrezselyem


Elkészítés:

A nyelvet gondosan megtisztítjuk, másfél liter sós, borsos vízben, amibe a megsikált, a hasábokra vágott répát, meg fokhagymát szárral együtt beledobtuk, puhára főzzük. Ezután a nyelvet kivesszük, bőrét lehúzzuk és a húst apróra vágva visszatesszük a főzőlébe. A lisztet a tejjel simára keverjük és a levest behabarjuk vele. Felforraljuk és egy kevés ecettel megsavanyítjuk. Ezután négy tojást villával felverünk és egy kiskanálnyi zsíron kemény rántottát sütünk belőle. Villával darabokra vágjuk és a levesestányérokon szétosztjuk. A forró levest rámerjük és a tetejét apróra vágott petrezselyemmel megszórjuk.

Hozzávalók:


70 dkg csontos füstölt hús

1 csomó leveszöldség

1 kis fej vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

őrölt bors

csípős pirospaprika

négy közepes burgonya

A betétnek:

tojás nélkül készült vékony laska


Elkészítés:

A füstölt húst egy éjszakán át hideg vízben áztatjuk, amit másnap leöntünk róla. Ezután másfél liter friss vízben a megtisztított, feldarabolt leveszöldséggel, a lehéjazott, de egészben hagyott vörös- meg fokhagymával feltesszük főni. Megborsozzuk, egy kevés csípős paprikát is szórunk bele és ha kell, utána sózzuk. Közben a burgonyát meghámozzuk és kockákra vágjuk. Amikor a hús már majdnem megpuhult, a burgonyát hozzáadjuk és együtt puhára főzzük. A levesbe való vékony laskát külön sós vízben főzzük ki. Tálaláskor a tányérokban elosztjuk és a forró levest úgy merjük rá. A levesben főtt húst burgonyával meg savanyúsággal második fogásként tálaljuk.

Pászkalevesnek is szokták nevezni a beletördelt laska azaz pászka után.

Hozzávalók:


1 kiskanál só

20 dkg liszt


Elkészítés:

A sót egy deci vízben feloldjuk és a liszttel összekeverjük. Ezután annyi vízzel, amennyit felvesz jó kemény tésztát gyúrunk. Belisztezett deszkán két-három milliméter vastagra kinyújtjuk. Öt percig szikkadni hagyjuk, majd a nyújtófára tekerjük. Középen elvágjuk majd az így kapott tésztacsíkokat vékonyra metéljük.

Hozzávalók:


1 liter füstölt sonka főzőleve

2 babérlevél

6-8 szem egész bors

2-3 dl tejföl

1 púpozott ek. liszt


Elkészítés:

A sonka főzőlevét a babérlevéllel meg a szemes borssal fűszerezzük és felforraljuk. A lisztet a tejföllel simára keverjük és a levest behabarjuk vele. Felforraljuk és máris tálalhatjuk.

Ruszin leves, amit leginkább csak friss kenyérrel esznek, de pirított zsemlekockát is lehet betétként adni hozzá.

Hozzávalók:


40 dkg füstölt oldalas

2 szál sárgarépa

50 dkg köleskása

ecet

1 liter tej

1 tojás

2 ek. liszt


Elkészítés:

Az előzőleg beáztatott húst bő egy liter friss vízben félig megfőzzük. A megtisztított, karikára vágott sárgarépát meg az átválogatott, megmosott kölest beledobjuk és addig főzzük, amíg mind a hús, mind a zöldség megpuhul. Ha kell, utána sózzuk - vigyázva, mert a füstölt hús is sós - és enyhén megecetezzük. Végül, a lisztet meg a tojást a tejben simára keverjük és a levest behabarjuk vele.

Hozzávalók:


10 dkg füstölt szalonna

3-4 gerezd fokhagyma

ecet

1 ek. zsír

1 fej vöröshagyma

késhegynyi pirospaprika

1 ek. liszt

4 tojás

8 ek. tejföl


Elkészítés:

A szalonnát apró kockákra vágjuk és kisütjük. Bő egy liter vízzel felengedjük és megsózzuk. A megtisztított fokhagymagerezdeket beledobjuk, ecettel kellemesen megsavanyítjuk, és felforraljuk. A megtisztított, felaprított hagymát a zsíron megfuttatjuk, megszórjuk pirospaprikával, liszttel. A levesbe öntjük, majd ezután a tojásokat egyenként beleütjük, de nem keverjük meg, nehogy szétmenjenek. Tíz percig kis lángon forraljuk. Tálaláskor minden tányérba két evőkanálnyi tejfölt öntünk, erre rakjuk a főtt tojásokat, majd a forró levest rámerjük.

Hozzávalók:


40 dkg laskagomba

2 gerezd fokhagyma

5 dkg rizs

1 ek. zsír

1 ek. liszt

késhegynyi pirospaprika

1 csokor petrezselyem

2 dl tejföl


Elkészítés:

A gombát megmossuk, kockákra vágjuk és bő egy liter vízben felteszzük főni. Megsózzuk, megborsozzuk és beledobjuk a megtisztított fokhagymát. A megmosott rizst szintén a levesbe szórjuk. Addig főzzük, amíg a gomba és a rizs megpuhul. Ezután a zsíron a lisztet megpirítjuk, pirospaprikával megszórjuk és az apróra vágott petrezselymet ráhintjük. Egy kevés hideg vízzel csomómentesre keverjük és a levest berántjuk vele. Végül a tejfölt is beleöntjük és ha ismét felforrt, tálaljuk.

Hozzávalók:


1 csomag leveszöldség

1 ek. zsír

pirospaprika

A betétnek:

hagymás csomó vagy táska


Elkészítés:

A zöldséget megtisztítjuk és kis kockákra vágjuk. A zsíron kevergetve egy kissé megpirítjuk, pároljuk, majd csipetnyi pirospaprikával megszórjuk és másfél liter vízzel felengedjük. Megsózzuk, megborsozzuk és fedő alatt puhára főzzük. Hagymás táskákat főzünk bele.

Hozzávalók:


20 dkg liszt

1-2 tojás

1 nagy fej vöröshagyma

1 nagy ek. zsír

pirospaprika

bors


Elkészítés:

A lisztből annyi tojással amennyit felvesz, tésztát gyúrunk, egy negyed órát állni hagyjuk, majd belisztezett deszkán levestészta vékonyságúra kinyújtjuk. A vöröshagymát egészen kis kockákra vágjuk és a zsíron aranysárgára pirítjuk. Pirospaprikával összekeverjük, majd a tűzről lehúzzuk. A kinyújtott tészta tetejét a paprikás hagymával szép egyenletesen megkenjük. Megsózzuk, megborsozzuk, majd az egyik oldaláról indulva a tésztát egy centi szélesen kétszer egymásra hajtjuk. Az így kapott tésztacsíkot levágjuk, majd a hajtogatást addig folytatjuk, amíg a tészta tart. A csíkokat arasznyi darabokra szabjuk és egyenként csomóra kötjük. A csíkokat nem kötik mindenütt csomóra, hanem derelyemetszővel kis háromszögekre is vágják. Benében a töltelékbe petrezselymet is szórnak,

Kaszonyban egy tojást is kevernek bele.

Hozzávalók:


30 dkg csalánlevél

1 szál sárgarépa

1 szál fehérrépa

1 ek. vaj

1 liter húsleves

petrezselyem

1-2 vöröshagyma- vagy fokhagymaszár

1 dl tejföl

A betétnek:

1-2 kemény tojás


Elkészítés:

A megmosott csalánt forró vízbe dobjuk, megvárjuk, amíg ismét felforr, majd leszűrjük és leöblítjük. Miután lecsöpögött, egészen apróra vágjuk és a megtisztított, kis kockákra aprított zöldségekkel együtt a vajon még néhány percig kevergetve pároljuk. Ezután a húslevessel meg két deci vízzel felengedjük, és a csokorba kötött petrezselymet meg hagymaszárat ízesítőül belerakjuk. Addig főzzük, amíg a zöldség megpuhul. Végül a hagymaszárakat kidobjuk belőle. A kemény tojásokat kis kockákra vágjuk és a tányérokban elosztjuk. A levest rámerjük és tejföllel meglocsoljuk.

Hozzávalók:


15 dkg füstölt hús

1 ek. zsír

1 vöröshagyma

pirospaprika

8 dkg rizs

3 nagy krumpli

1 csokor petrezselyem

20 dkg sóska

1 ek. liszt

1 dl tejfel


Elkészítés:

Az előzőleg egy éjszakára beáztatott, majd leszűrt füstölt húst kockákra vágjuk és a zsíron megpirítjuk. A megtisztított felaprított hagymát belekeverjük és megvárjuk, míg megüvegesedik. Ekkor pirospaprikával meghintjük és másfél liter vízzel felengedjük. Addig főzzük, amíg a hús megpuhul. Ezután a megmosott rizst mag a kockákra vágott krumplit is hozzáadjuk. A felaprított petrezselyemmel megszórjuk és a megmosott, apróra tépett sóskaleveleket is beledobjuk. Megsózzuk és addig főzzük, amíg minden megpuhul. A liszttel simára kevert tejföllel behabarjuk.

Hozzávalók:


A gombóchoz:

1 nagy zellergumó

bors

1 tojás 1-2 ek. búzadara

A leveshez:

2 ek. liszt

1 ek. zsír

pirospaprika tejföl


Elkészítés:

A meghámozott zellert feldaraboljuk és másfél liter sós vízben megfőzzük. Ha megpuhult, kivesszük és jól összetörjük. A levét levesnek félretesszük. A zellerpépet megsózzuk, megborsozzuk és a tojással meg a búzadarával összekeverjük és addig hagyjuk állni, amíg a levest elkészítjük. Ehhez a zeller főzőlevét felforraljuk, berántjuk. Ha besűrűsödött, a zelleres masszából dió nagyságú gömböket formálunk és a levesbe főzzük. Tejföllel gazdagítva adjuk az asztalra.

Hozzávalók:


A húsgombóchoz:

20 dkg darált hús

1 ek. zsemlemorzsa

1 tojás

bors

A leveshez:

6 ek. tarhonya

1 ek. zsír

1 ek. liszt

pirospaprika


Elkészítés:

Összekutyuljuk a gombóchoz valókat. A leveshez a tarhonyát a zsír felén kevergetve megpirítjuk. Bő egy liter vízzel felengedjük, sózzuk, felforraljuk. A húsos masszából vizes kézzel kis gombócokat formálunk és belefőzzük a levesbe. Végül berántjuk.

Egytálételek

Hozzávalók:


60-70 dkg csontos sertéshús

2 ek. zsír

3 közepes fej vöröshagyma

1 nagy ek. liszt

pirospaprika

1 közepes fej édes káposzta

bors

borsikafű

1 csokor kapor

1 csokor petrezselyem

tejföl


Elkészítés:

A feldarabolt húst a zsíron fehéredésig sütjük, majd egy másik lábosba átszedjük. A visszamaradt zsírban megpirítjuk a hagymát. A liszttel megszórjuk és kevergetve egy-két percig sütjük. Pirospaprikával meghintjük és egy kevés vízzel felengedjük. A húst visszatesszük és a vékonyan felszeletelt édes káposztával összekeverjük. Sózzuk, belerakjuk a fűszereket (apróra vágva a zöldeket) és lefedve puhára főzzük. Ha kell, közben még egy kevés vizet öntünk alá. Megtejfölözve tálaljuk.

Hozzávalók:


2 nagy fej (kb. 40-50 dkg) karalábé

1 ek. zsír

A töltelékhez:

1 nagy vöröshagyma

2 ek

zsír

pirospaprika

50 dkg sertéshús

bors

20 dkg rizs

1 nagy csokor petrezselyem

2 dl tejföl


Elkészítés:

A meghámozott karalábét nagy lyukú reszelőn megreszeljük. Egy lábosban a zsírt megolvasztjuk, a karalábét beleöntjük, megsózzuk és időnként megkeverve félig megpároljuk. A hagymát felaprítjuk és egy púpozott ek zsíron megfonnyasztjuk. Pirospaprikával megszórjuk és az apró kockákra vágott húst fehéredésig sütjük rajta. Ezután egy kevés vizet öntünk alá, sózzuk, borsozzuk és lefedve, mint a pörköltet, puhára főzzük. Közben a megmosott rizst a maradék zsíron megfuttatjuk, majd kétszeres mennyiségű vízzel leöntjük és fedő alatt megpároljuk. Végül a finomra vágott petrezselyemmel összekeverjük. Egy tepsibe vagy tűzálló tálba rétegezve lerakjuk karalábé-rizs-pörkölt sorrendben, a tetejére karalábé kerüljön. A tejföllel nyakon öntjük és forró sütőben kb. fél óráig sütjük. Akkor jó, ha az oldala meg a teteje pirulni kezd. Karfiolból is készíthetjük.

Hozzávalók:


30 dkg rizs

2 ek. zsír

8 főtt tojás

1 fej vöröshagyma

pirospaprika

2 dl paradicsomlé


Elkészítés:

A megmosott rizst egy ek. zsíron megfuttatjuk, majd annyi vízzel öntjük le, amennyi bőven ellepi. Megsózzuk és fedő alatt puhára pároljuk. Egy kisebb tepsit kizsírozunk és az aljára egy réteg rizst terítünk. Egy sor főtt tojáskarikával befedjük. A maradék zsíron az apróra vágott hagymát aranysárgára pirítjuk. Pirospaprikával megszórjuk és a tojás tetejét meglocsoljuk vele. Erre ismét rizs, tojás, majd hagymás zsír jön, a tetejére rizs kerüljön. A paradicsomlevet ráöntjük és sütőben 20-25 percig sütjük.

Hozzávalók:


8 közepes, lehetőleg egyforma krumpli

15 dkg rizs

1 kis vöröshagyma

2 ek. zsír

30 dkg darált sertéshús

bors

tejföl

tej

vaj


Elkészítés:

A krumplikat héjában megfőzzük, meghámozzuk. Mindegyiket félbevágjuk és a belsejét kivájjuk. A megmosott rizst kétszeres mennyiségű sós vízben megfőzzük. A megreszelt hagymát egy ek zsíron megfuttatjuk, majd a darált hússal összekeverjük. Egy kevés vizet öntünk alá és tíz percig pároljuk. Ezután a rizst is hozzáadjuk, megsózzuk, megborsozzuk és ezt a tölteléket a krumplik üregébe púpozzuk. A töltött krumplikat a maradék zsírral kikent tepsibe egymás mellé fektetjük. A tetejüket tejföllel meglocsoljuk és forró sütőben pirosra sütjük. A krumplik kivájt belsejét összetörjük és tejjel, vajjal, meg egy csipetnyi sóval pürévé keverjük és a sült, töltött krumplik mellé, köretnek tálaljuk.

Hozzávalók:


1kg krumpli

15-20 dkg búzaliszt

1 nagy fej vöröshagyma

1 nagy ek. zsír


Elkészítés:

A krumplit meghámozzuk, kockákra vágjuk és sós vízben megfőzzük. Leszűrjük (a levéből levest készíthetünk), majd a lisztet apránként beleszórva, krumplitörővel összetörjük, ha kell utána sózzuk. Visszatesszük a tűzre és kevergetve 5-6 percig főzzük. Közben a felaprított hagymát a zsíron aranybarnára pirítjuk. Egy evőkanalat a zsírba mártunk, a sűrű krumplis masszából nagy galuskákat szaggatunk belőle, amelyet egy kizsírozott zománcos tepsibe egymás mellé sorakoztatunk. Forró sütőben enyhén megpirítjuk. Pörkölthöz, főzelékhez, mártáshoz tálaljuk.

A krumpli leszűrt főzőlevét Kárpátalján sohasem öntik ki, hanem egy nagy csokor petrezselyemzöldet adnak hozzá, apró kockatésztát főznek bele és 1 ek. paprikás hagymás zsírt locsolnak a tetejére. Egyszerű, de finom leves lesz belőle.

Hozzávalók:


10 dkg füstölt szalonna

2 közepes fej vöröshagyma

4-5 közepes burgonya

bors

4 tojás


Elkészítés:

A füstölt szalonnát kis kockákra vágjuk és egy serpenyőben kisütjük. A pörcét kiszedjük és félretesszük. A megtisztított hagymát felszeleteljük és a szalonnazsírban aranysárgára pirítjuk. A meghámozott burgonyát vékony karikákra vágjuk, majd a sült hagymába forgatjuk. Megsózzuk, megborsozzuk és egy deci vizet aláöntve puhára pároljuk. Végül zsírjára sütjük és a villával simára kevert tojásokat ráöntjük. A szalonnapörccel megszórjuk és - nem keverve, csak rázogatva - megsütjük. Négyfelé vágjuk és lapáttal óvatosan, nehogy összetörjön, tányérokba szedjük.

Hozzávalók:


40 dkg kukoricaliszt

15 dkg füstölt szalonna

1 közepes fej vöröshagyma

10- 15 dkg szilvalekvár


Elkészítés:

A kukoricalisztet egy lábosban zsír nélkül kevergetve megpirítjuk. Ezután annyi vízzel, amennyi bőven ellepi, leöntjük, megsózzuk és továbbra is kevergetve, puhára főzzük. Végül késsel vagy kiskanállal galuskákat szaggatunk belőle és körben egy kerek tál szélére fektetjük őket. Amikor kissé kihűltek a kés lapját a tál peremén körbehúzzuk, így a galuskák a tál közepére pottyannak. A kis kockákra vágott szalonnát kisütjük, majd felaprított hagymát aranysárgára pirítjuk rajta. A galuskák tetejét ezzel zsírozzuk, majd lekvárral megkenjük, több rétegben szokták készíteni.

Régen a nagy családoknál a puliszkával teli tálat az asztalszékre tették, amit a szoba közepére állítottak. A család körbeülte, és a közös tálból ki-ki a saját kanalával falatozott.

Hozzávalók:


40 dkg kukoricadara

5 dkg vaj

10 dkg füstölt sonka

30-40 dkg túró


Elkészítés:

A kukoricadarát másfél liter, lobogva forró, sós vízbe szórjuk, miközben állandóan keverjük. Kis lángon addig főzzük, amíg az egész vizet teljesen magába szívja és megpuhul. Evőkanállal egy-egy adagot a tányérokba simítunk, olvasztott vajjal meglocsoljuk és apróra vágott sonkával megszórjuk. A tetejére túrót morzsolunk és azonnal kínáljuk.

Valaha Nagydobrony környékén kukoricaliszttel is készítették. A kész kását egy nagy porcelántára borították, majd a tálaló kanál nyelével kockákra vágták, és ezeket a kockákat szedték a tányérba. Nemcsak túróval, de párolt savanyú káposztával is kínálták, sőt ha maradt, azt másnap édes tejjel leöntve, esetleg megcukrozva tálalták.

Hozzávalók:


1 liter tejföl

50 dkg kukoricaliszt

tejföl a tetejére


Elkészítés:

A nem savanyú, jó zsíros házi tejfölt egy lábosba öntjük és a tűzre tesszük. A kukoricalisztet állandóan kevergetve beleöntjük, majd kis lángon addig főzzük, állandóan kevergetve, amíg kása sűrűségű lesz és a tejfölből kicsapódó vaj is feljön a tetejére. Ekkor megsózzuk és evőkanállal a tányérokba szaggatjuk. Tejföllel leöntve kínáljuk. Meseszerűen finom.

Hozzávalók:


1 kg krumpli

3 dl kukoricaliszt

zsír

tejföl vagy aludttej


Elkészítés:

A meghámozott, kockákra vágott krumplit sós vízben puhára főzzük. Annyi vizet hagyunk rajta, amennyi éppen ellepi. Ebben a főzővízben összetörjük és visszatesszük a tűzre. Kis lángon kevergetve beleszórjuk a kukoricalisztet és addig főzzük, amíg a massza a lábos falától el nem válik. Ekkor olvasztott zsírba mártott nagy evőkanállal galuskákat szaggatunk belőle. Tejfölös rántottával tálaljuk, de nem maradhat el mellőle a tejföl vagy aludttej, amit külön tálban, köcsögben eszünk az asztalra.

Hozzávalók:


1 kg paprika

3-4 ek. olaj

10 dkg brinza

4-5 tojás

pirospaprika

1 csokor petrezselyem


Elkészítés:

A paprikát egészben sütőben megsütjük, a héját lehúzzuk és a magházát kivágjuk. Egy serpenyőben az olajat megforrósítjuk és a paprikát feldarabolva beledobjuk. Megsózzuk, brinzával megszórjuk és a felvert tojással leöntjük, megsütjük. Pirospaprikával meg apróra vágott petrezselyemmel megszórva tálaljuk.

Feltétek

Hozzávalók:


2-3 dkg szárított gomba

30 dkg reszelt sajt

2 tojás

1 ek. búzadara

1 ek. zsemlemorzsa

A bundázáshoz:

liszt

tojás

zsemlemorzsa


Elkészítés:

A szárított gombát többször váltott vízben megmossuk és néhány órára beáztatjuk. Ha megduzzadt, három deci sós vízben puhára főzzük, majd leszűrjük és apróra vágjuk. A reszelt sajttal, a tojásokkal meg a búzadarával összekeverjük. Megsózzuk és annyi zsemlemorzsát szórunk bele, hogy jól formázható masszát kapjunk. Vizes kézzel pogácsákat gömbölyítünk belőle és bepanírozzuk őket. Forró olajban ropogósra sütjük. Önálló fogásként is tálalhatjuk salátával.

Hozzávalók:


1 kg krumpli

5 dkg vaj

őrölt bors

1 csokor petrezselyem

1 tojás

liszt


Elkészítés:

A krumplit meghámozzuk és kockákra vágva sós vízben megfőzzük. Ezután leszűrjük és a vajjal összetörjük. Megsózzuk, megborsozzuk, az apróra vágott petrezselymet beleszórjuk és tojással jól összekeverjük (esetleg egy kevés liszttel sűríthetjük). Vizes kézzel pogácsákat készítünk belőle és lisztbe forgatjuk, majd forró olajban mindkét oldalukon megpirítjuk. Célszerű maradék tört krumpliból készíteni.

Hozzávalók:


50 dkg zöldbab

bors

1 ek. olaj

3 gerezd fokhagyma

3-4 tojás

zsemlemorzsa


Elkészítés:

A zöldbabot, miután végeit levágtuk és szálkáit lehúztuk, sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük és ha kihűlt, megdaráljuk. Ezután megsózzuk, megborsozzuk és az olajjal, a nyers tojásokkal, az elkapart fokhagymával meg annyi zsemlemorzsával keverjük össze, hogy jól formázható masszát kapjunk. Egy fél órát állni hagyjuk, majd kis labdákat formázunk belőle, mindegyiket ellapítjuk és forró olajban körös-körül piros, ropogósra sütjük. Vigyázva kell vele bánni, mert melegen könnyen szétesik.

Hozzávalók:


1 kg tök

4-5 gerezd fokhagyma

bors

2 tojás

1 csomag sütőpor

liszt


Elkészítés:

A megreszelt tököt sózzuk, borsozzuk, az elkapart fokhagymával meg a tojásokkal összedolgozzuk. A sütőport két ek. liszttel elkeverjük és a tökhöz adjuk. Ezután már csak annyi lisztet adunk hozzá, hogy a massza megsűrűsödjék, de ne legyen kemény. Egy serpenyőben olajat forrósítunk és a tökös masszát evőkanállal beleszaggatjuk. Minden adagot egy- egy kis lepénnyé formálunk és mindkét oldalán pirosra sütjük.

Hozzávalók:


1 kg burgonya

só bors

2 ek. liszt

2 tojás


Elkészítés:

A héjában megfőzött burgonyát a reszelő durva fokán megreszeljük, megsózzuk, megborsozzuk és a liszttel meg a tojásokkal jól összedolgozzuk. Vizes kézzel fasírtokat formálunk belőle és bő, forró olajban kisütjük.

Húsételek

Hozzávalók:


80 dkg marhafelsál

10 dkg füstölt szalonna

mustár

reszelt szerecsendió

2 ek. zsír

1.5 dl vörösbor

1 nagy szál sárgarépa

1 fej vöröshagyma

2 szál tárkony


Elkészítés:

Az egészben hagyott húst a csíkokra vágott füstölt szalonnával megtűzdeljük és mustárral, sóval, reszelt szerecsendióval körös-körül jól bedörzsöljük. Legalább két órán keresztül hagyjuk állni. Ezután a hús minden oldalát forró zsírban átpirítjuk és bort meg egy kis vizet öntünk alá. A megtisztított karikára vágott sárgarépát meg a vöröshagymát mellédobjuk, a tárkonyt meg a tetejére fektetjük. Lefedve puhára pároljuk. Végül a fedőt levesszük és a pecsenyét addig hagyjuk a tűzön, amíg a leve mártásszerűen besűrűsödik.

Hozzávalók:


80 dkg marhafelsál

5-6 gerezd fokhagyma

10 dkg füstölt szalonna

2 szál sárgarépa

1 nagy fej vöröshagyma

3 ek. zsír

1 kiskanál pirospaprika

1 ek. liszt


Elkészítés:

A húst hosszában kettévágjuk, majd a megtisztított fokhagymagerezdekkel, a vékony csíkokra vágott szalonnával meg a sárgarépával megtűzdeljük. A megtisztított, felaprított hagymát két ek. zsíron megfuttatjuk, pirospaprikával megszórjuk és a spékelt húsdarabokat körös-körül megpirítjuk rajta. Ezután kétujjnyi vízzel felengedjük és lefedve puhára pároljuk. Egy éjszakán át saját levében állni hagyjuk, majd másnap a húst kiemeljük, és a levét a maradék zsíron megpirított liszttel berántjuk. Mártás sűrűségűre beforraljuk, ha kell megsózzuk. A hideg húst felszeleteljük, és a mártásba, visszatesszük. Felforraljuk, és ha a hús jól átmelegedett, tálaljuk.

Hozzávalók:


1 kg marhafelsál

4-5 ek. liszt

2 ek. zsír

4 közepes fej vöröshagyma

őrölt bors

reszelt szerecsendió

késhegynyi pirospaprika


Elkészítés:

A húst szép szeletekre vágjuk és egy kissé kiverjük. A szeleteket egyenként lisztbe forgatjuk és egy lábosban forró zsírban mindkét oldalukat hirtelen megpirítjuk. Ezután kiemeljük, lecsöpögtetjük és félretesszük. A megtisztított hagymákat karikára vágjuk, és a felét annak a lábosnak az aljára terítjük, amiben a húst sütöttük. A hússzeleteket ráfektetjük, megsózzuk, megborsozzuk, és reszelt szerecsendióval megszórjuk. A maradék hagymakarikával betakarjuk, pirospaprikával meghintjük, és annyi meleg vizet öntünk rá, amennyi éppen ellepi. Fedő alatt pároljuk, amíg megpuhul. Ha közben a levét elfőné, apránként egy kevés vízzel pótoljuk, a végén pedig beforraljuk.

Hozzávalók:


60-80 dkg borjú, marha vagy sertéshús

1 nagy fej vöröshagyma

1 ek. zsír

1 zöldpaprika

pirospaprika

1 ek. liszt

1 deci tejföl


Elkészítés:

A húst kisujjnyi csíkokra vágjuk. A megtisztított, felaprított vöröshagymát a zsíron megfonnyasztjuk. (Jó, ha egy kis zöldpaprikát is sütünk bele). A tűzről lehúzva pirospaprikával megszórjuk és a húst hozzáadjuk. Megsózzuk, a tűzre visszatesszük és egy kevés vizet öntünk alá. Lefedve puhára pároljuk. Ha jó puha, zsírjára sütjük, majd a húst szűrőlapáttal kiszedjük és félretesszük. A visszamaradt zsírban a lisztet megpirítjuk és egy kevés hideg vízzel felengedjük. A húst belekeverjük, és ha kell, még annyi vizet öntünk hozzá, hogy éppen ellepje. Felforraljuk és jól megtejfölözve tálaljuk.

Hozzávalók:


1 kg sertéskaraj vagy comb

5. 6 gerezd fokhagyma

zsír

A pácléhez:

ecet

cukor

5-6 egész bors

babérlevél

2 gerezd fokhagyma


Elkészítés:

Annyi vízből, amennyi az egészben hagyott húst ellepi, ecettel, sóval, cukorral a salátáéhoz hasonló páclevet készítünk. A szemes borssal, a babérlevéllel, meg a megtisztított fokhagymagerezdekkel ízesítjük. Felforraljuk, kihűtjük, majd a húst egy-két napig állni hagyjuk benne. Ezután kiemeljük, lecsöpögtetjük és a fokhagymával alaposan megtűzdeljük. Egy jól kizsírozott tepsibe fektetjük és a páclével locsolgatva puhára pároljuk, majd piros-ropogósra sütjük.

Hozzávalók:


4 nagy szelet sertéskaraj

25 dkg gomba

1 fej vöröshagyma

3 ek. zsír

őrölt bors

pirospaprika

4 tojás


Elkészítés:

A karajszeleteket jól kiverjük és besózva állni hagyjuk. Közben a gombát megtisztítjuk és vékonyan felszeleteljük. Az apróra vágott hagymát egy ek. zsíron megfonnyasztjuk, majd a gombát megpároljuk rajta. Megsózzuk, megborsozzuk, pirospaprikával megszórjuk. Közben a tojásokat keményre főzzük, meghámozzuk és kockára vágjuk. A gombával összekeverjük és a hússzeletekre halmozzuk. Mindegyiket összegöngyöljük és cérnával jól megkötözzük, nehogy sütés közben szétnyíljanak. Ezután a töltött húsgöngyölegeket a maradék zsírban hirtelen megpirítjuk, majd egy kevés vizet öntve alá fedő alatt hirtelen puhára pároljuk. Végül zsírjára sütjük és krumplipürével tálaljuk.

Hozzávalók:


60 dkg sertéscomb

20 dkg füstölt szalonna

10 dkg sajt

10 dkg darált dió

2-3 ek. tej


Elkészítés:

A húst egy téglalap alakú lappá verjük. Mindkét oldalát enyhén besózzuk. A szalonnát vékonyan felszeleteljük, és háromnegyed részét a hús közepére fektetjük. Az ugyancsak szeletekre vágott sajttal befedjük ás a tejjel összekevert dióval megkenjük. Ezután a hús két szélét a töltelékre hajtjuk úgy, hogy kissé egymást is fedjék. Cérnával jó szorosan összekötjük és az így kapott hengert tepsibe fektetjük. A maradék szalonnaszeletekkel beborítjuk és lefedve, mindig egy kevés vizet öntve alá, egy órán keresztül sütjük-pároljuk. Végül fedő nélkül zsírjára sütjük és ropogósra pirítjuk.

Hozzávalók:


1 kg birka vagy sertéscomb

2 nagy vöröshagyma

A pácléhez:

2dl savanykás fehérbor

őrölt bors

2 babérlevél

2-3 gerezd fokhagyma

A nyárshoz:

25 dkg füstölt szalonna

25 dkg zöldpaprika

25 dkg paradicsom


Elkészítés:

A húst ujjnyi vastag érmékre vágjuk, a megtisztított hagymát vastagon felszeleteljük és a borból készült sós, borsos, babérleveles, fokhagymás páclében legalább egy napig állni hagyjuk. Másnap a húst meg a hagymát a pácléből kiszedjük, lecsöpögtetjük és a levet leitatjuk róla. A húsérméket a hagymakarikákkal, a szalonna- meg a zöldpaprikaszeletekkel és a vastag paradicsomkarikákkal felváltva nyársra vagy hurkapálcára húzzuk. Parázson forgatva úgy sütjük meg, hogy közben a páclével meg-meglocsoljuk. Sütőben is megsüthetjük úgy, hogy a nyársakat keresztben egy tepsi peremére fektetjük, de szabad tűzön készítve jobb ízű.

Hozzávalók:


10 dkg szárított gomba

25-30 dkg sertés- vagy marhahús

1 vöröshagyma

2 zsemle

2 tojás

bors

A sütéshez:

olaj

A mártáshoz:

1 ek. liszt

2 dl tejföl

reszelt szerecsendió


Elkészítés:

A többszörösen megmosott szárított gombát néhány órán át vízben áztatjuk. Ezután három-négy deci friss vízben puhára főzzük. Ha megpuhult, leszűrjük, de a főzővizét félretesszük. A gombát a kockákra vágott hússal, a megtisztított hagymával együtt megdaráljuk. A zsemléket vízbe áztatjuk, kinyomkodjuk, majd a gombás darált húsba morzsoljuk. A tojásokat beleütjük, megsózzuk, megborsozzuk és jól összedolgozzuk. Vizes kézzel hosszúkás pogácsákat formázunk belőle, és forró olajban mindkét oldalukat pirosra sütjük. Ezután a lisztet a tejfölben simára keverjük, és gomba főzőlevét besűrítjük vele. Fűszerezzük, a húspogácsákat belerakjuk és még egyszer felforraljuk.

Tartalomjegyzék

Ízek, színek…... 2

Levesek.. 4

Disznótoros káposztaleves. 4

Kárpátaljai borscs. 4

Kaszásleves. 4

Kaszáslé csirkéből 5

Kaszáslé sonkából 5

Rántottás nyelvleves. 5

Füstölthús-leves. 6

Tojás nélkül készült vékony laska. 6

Sonkalé-leves. 6

Kásaleves. 6

Fokhagymás, savanyú tojásleves. 7

Laskagombaleves. 7

Táskaleves. 7

Hagymás táska vagy csomó készítése. 7

Csalánleves 8

Húsos sóskaleves. 8

Zellergombóc leves. 8

Tarhonyaleves húsgombóccal 9

Egytálételek.. 10

Édes káposzta székely módra. 10

Rakott karalábé. 10

Tojásos, rakott rizskása. 10

Sült, töltött krumpli 11

Sült cinkepuliszka. 11

Parasztrántotta. 11

Pergelt, szaggatott puliszka. 12

Tengeri zámiska. 12

Bánus. 12

Krumplis tokány. 13

Brinzás, sült paprika. 13

Feltétek. 14

Gombás sajtos. 14

Rántott krumpli 14

Zöldbabfasírt 14

Tökkremzli 15

Burgonyafasírt 15

Húsételek.. 16

Tárkonyos marhapecsenye. 16

Spékelt marhafelsál 16

Borsos, hagymás marhaszelet 16

Bisztrogán. 17

Pácolt karaj 17

Gombás, göngyölt karaj 17

Diós sült 18

Pácolt saslik. 18

Siska. 18

Tartalomjegyzék. 19

 


 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése