2021. december 13., hétfő

őszibarack üti

 

Őszibarack süti    

·         Hozzávalók:

·         20 dkg margarin

  • 30 dkg porcukor
  • 2 dl tej
  • 1 tojás
  • 1 tojássárgája
  • 75 dkg liszt
  • 1 csomag sütőpor
  • A töltelékhez:
  • 20 dkg dió
  • 25 dkg margarin
  • ízlés szerint cukor
  • kevés sütőrum
  • a színezéshez vérnarancs- és dióaroma

Elkészítés: A tésztához a margarint, a porcukrot, az egész tojást és a tojássárgáját habosra verjük a tejet is apránként hozzáadva.

2 órát pihentetjük, majd összegyúrjuk a sütőporos liszttel, s kis gombócokat formálunk belőle, közepesen meleg sütőben világosra sütjük.

Még melegen kikaparjuk a belsejét, a kikapart morzsalékot sütőrummal meglocsoljuk. A darált diót összekeverjük a margarinnal, a cukorral és a rumos morzsával. Ezzel a krémmel megtöltjük a gombócokat, kettesével összeragasztjuk.

Az egyik oldalát vérnarancs-, a másikat dióaromával színezzük, tojásfehérjében megforgatjuk, s frissen kristálycukorban meghempergetjük. Apró, kis zöld levélkékkel díszítjük. Szellős helyre tesszük száradni.

Őszibarack sütemény     

·  Hozzávalók: ·  A tésztához:

·  30 dkg kristálycukor

·  20 dkg margarin

·  2 dl tej

·  2 tojássárgája

·  2 csomag vaníliás cukor

·  1 csomag sütőpor

·  80 dkg liszt

·  A töltelékhez:

·  20 dkg margarin

·  2 dkg kakaópor

·  4 evőkanál lekvár

·  1 rum aroma

·  30 dkg őrölt dió

·  kristálycukor

·  1 vérnarancs aroma

·  1 mandulaaroma  ·  esetleg ágacska levéllel

 

Elkészítés

Elkészítés: A tésztához a tojást, a cukrot, a vaníliás cukrot, a sütőport és a margarint a tejjel jól kidol-gozzuk, majd fokozatosan hozzáadjuk a lisztet is. Apró gombócokat formálunk belőle (kb. nagyobb szemű diónyit), majd előmelegített sütőben megsütjük.

A gombócokat kivájom. A krém hozzávalóit összedolgozom, és a mélyedésekbe rakom a tölteléket. Kettesével összeragasztom a gombócokat, majd oldalait különböző színű aromába mártom, és kristály-cukorba hempergetem. Díszíthetem tálcára helyezés előtt pici kis ágacska beszúrásával. Pont olyan hatást kelt, mintha őszibarack mosolyogna ránk. Másnapra puhul, akkor érdemes fogyasztani.

Őszibarack  

  • Hozzávalók:  A tésztához:
  • 70 dkg liszt
  • 2 dl tej
  • 20 dkg zsír
  • 30 dkg porcukor
  • 2 db tojássárgája
  • 1 csomag sütőpor
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 1 csipet só

·  A töltelékhez:

·  a kisült tészta kikapart belseje

·  10 dkg darált dió

·  4 dkg cukor

·  1 dkg kakaópor

·  3 evőkanál baracklekvár

·  rumaroma ízlés szerint

·  1 csomag vaníliás cukor

·  kb. 2 dl tej

·  A díszítéshez:

·  1 kis üveg vérnarancsaroma

·  1 tojásfehérje

·  A forgatáshoz:

·  kristálycukor

Elkészítés: A tészta hozzávalóit a tej és liszt kivételével egy tálban összekeverjük, majd apránként, felváltva keverjük hozzá a lisztet és a tejet is, sima tésztát gyúrunk. A tésztát 1 órát pihentetjük hűtőben.

A pihentetett tésztából dió nagyságú gömböket formázunk, amiket tepsire sorakoztatunk. A gombócokat előmelegített sütőben 180°C-on 15-20 perc alatt világosra sütjük. Még melegen kikaparjuk a sütik belsejét.

A kikapart tésztához adjuk a kakaóport, a porcukrot, a vaníliás cukrot és a darált diót, majd hozzáöntjük a lekvárt és a rumaromát is, végül a tejjel teljesen simára dolgozzuk. A tölteléket 1/2 órára hűtőbe tesszük, majd tölthetjük is a tésztát.

A félgömböket nem kell púposra tölteni, éppen csak tele legyenek, majd egy kevés töltelékkel kettesével összeragasztjuk a félgömböket.

A vérnarancsaromát egy tálba öntjük, és foltokban megkenjük a barack felületét. Tojásfehérjével lekenjük, és azonnal kristálycukorba forgatjuk a sütiket.

 

Pillekönnyű vajas-sajtos pogácsa

·  Hozzávalók kb. 65 darabhoz:

·  50 dkg liszt (fele rétesliszt)

·  25 dkg vaj

·  1 tojás + 1 tojás sárgája

·  1 dl tejföl

·  2 teáskanál só

·  1 teáskanál cukor

·  2 dkg élesztő

·  7 dkg olasz jellegű sós, kemény reszelt sajt

·  A tetejére:

·  1 tojás sárgája pici fehérjével keverve

·  3 dkg olasz jellegű sós, kemény reszelt sajt

Elkészítés: A lisztben a vajat szétmorzsoltam, az élesztőt nem futtattam, csak belemorzsoltam! A többi hozzávalóval összegyúrtam, 10 percig letakarva pihentettem.

Kb. félujjnyira kinyújtottam, a kimaradt tojásfehérjével lekentem, rászórtam kb. 7 dkg sajtot, feltekertem, mint a bejglit, két szélét benyomkodtam, sodrófával kicsit lenyomkodtam, letakarva újabb 10 percig pihentettem.

Kb. ujjnyira kinyújtottam, kis pogácsaszaggatóval kiszaggattam, sütőpapírral bélelt nagy tepsibe sorakoztattam. Tetejét tojássárgájával lekentem, meleg helyen kb. 50 percig kelesztettem.

Csipet sajtot tettem a tetejükre, és előmelegített 190 fokos (légkeveréssel) sütőben kb. 15-17 perc alatt megsütöttem.

 

 

Villámgyors sajtos-tejfölös pogácsa

 

Hozzávalók              

  • 40 dkg finomliszt
  • 1 kk só
  • 330 gramm tejföl
  • 7,5 dkg margarin
  • 1 cs sütőpor
  • A tetejére:
  • 10 dkg reszelt sajt

Hirdetés

Elkészítés

A hozzávalókat összegyúrjuk. Ujjnyi vastagra kinyújtjuk, reszelt sajttal megszórjuk.

Kisebb szaggatóval kiszúrjuk. Sütőpapírral fedett tepsire sorakoztatjuk.

200 fokra melegített sütőben 20 perc alatt készre sütjük. Nagyon finom, omlós pogácsa.


Zöldséges-húsos batyu

 

Hozzávalók

  • A tésztához:
  • 400 g finomliszt
  • 100 g Graham-liszt
  • 150 ml olaj
  • 2 tojás
  • 25 g fruktóz
  • 50 g élesztő
  • 250 ml tej
  • fél csomag sütőpor
  • 1 tojás a tészta megkenéséhez

·  A töltelékhez:

·  150 g pulykamell

·  100 g kukorica

·  200 g brokkoli

·  20 g olaj

·  20 g tejföl

·  zöldfűszerek

·  50 g paradicsom

·  50 g zöldpaprika

·  fűszerpaprika

Elkészítés

Az élesztőt futtassuk fel fruktózos tejben. A többi hozzávalóval együtt készítsünk egy jól kidolgozott tésztát. KELESZTENI MOST MÉG NEM KELL! A tésztát nyújtsuk négyzet alakúra, és vágjuk 5 X 5 db egyforma nagyságú négyzetre.
A töltelékhez a pulykahúsból kevés lével készítsünk pörköltet, majd daráljuk le. Keverjük el egy evőkanál tejföllel és zöldfűszerekkel. A kukoricát és a brokkolit külön-külön kevés sós vízben pároljuk meg, majd szűrjük le. A kukoricát keverjük a húshoz. A tölteléket egyenletesen osszuk el a négyzetek közepére. Mindegyik tetejére helyezzünk egy kis brokkolirózsát. A sarkokat összecsípve formáljuk őket batyuvá.
Ezután helyezzük a tésztákat sütőpapírral kibélelt tepsibe, és szobahőmérsékleten kelesszük fél órán át. Majd kenjük meg a felvert tojással, előmelegített sütőben, 180fokon kb. 18 perc alatt süssük aranysárgára.

Havas házikó

 

·  Hozzávalók:

·  A piskótához:

·  4 tojás

·  4 evőkanál cukor

·  4 evőkanál liszt

·  1 mokkáskanál sütőpor

·  A citromkrémhez:

·  20 dkg vaj

·  30 dkg porcukor

·  1 citrom leve és reszelt héja

·  2 evőkanál liszt

·  1 evőkanál cukor

·  2 dl víz

·  A kekszes réteghez:

·  20 dkg darált keksz

·  10 dkg porcukor

·  3 dkg kakaópor

·  rumaroma

·  2 kávéskanál instant kávé

·  langyos víz

·  A tetejére:

·  kókuszreszelék

Elkészítés: A 4 tojásból szokásos módon piskótát sütök egy 20X30 cm-es tepsiben Ez lesz a házikó alapja.

A citromkrémhez a vajat kikeverem a porcukorral, hozzáadom a citrom levét és héját. A lisztből, a cukorból és a vízből sűrűpépet főzök, kihűtöm, és összekeverem a citromos vajjal. A kihűlt piskótára kenem a citromkrémet, hűtőbe teszem, amíg kicsit megszilárdul.

A darált kekszhez szórom a porcukrot, a kakaóport, az instant kávét (ha gyerek is eszik belőle, akkor koffeinmentes kávét használjunk), hozzáadom a rumaromát, és langyos vízzel masszává keverem. A citromos rétegen egyenletesen elosztom, majd újra hűtő következik 15 percre.

Feldarabolom a süteményt kockákra, majd a tetején lévő képlékeny kekszmasszát a kezemmel háromszögre formálom, háztetőnek. Amikor mindegyikkel kész vagyok, megszórom a házikók tetejét kókuszreszelékkel, ettől lesz havas házikó. :-)

Éjszakázott sajtos pogácsa

  • Hozzávalók:
  • A tésztához:
  • 50 dkg liszt
  • 25 dkg margarin
  • 1 kis pohár tejföl
  • 3 dkg élesztő
  • 1 evőkanál só
  • 1 evőkanál cukor
  • 1 egész tojás
  • A pogácsák lekenéséhez:
  • 1 db tojás felverve
  • 10 dkg reszelt sajt

Elkészítés

Elkészítés: A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, jól kidolgozzuk, fóliával letakarjuk, majd 1 éjszakát a hűtőben állni hagyjuk.

Másnap 3 cm vastagra kisodorjuk, tojással lekenjük, sajttal megszórjuk, és

Pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk.

180 fokra melegített sütőben megsütjük.

Havas házikó

Hozzávalók:
Piskóta:    4 tojás     4 ek. Cukor   4 ek. Liszt      1 mk. sütőpor 

Citromkrém:
20 dkg margarin    30 dkg porcukor     1 citrom leve és héja  2 ek. Liszt   1 ek, cukor    2 dl víz

Kekszmassza:
20 dkg darált keksz    10 dkg porcukor    3 dkg kakaópor   rumaroma    2 kk. neskávé   langyos víz

Kókuszreszelék a szóráshoz 

A 4 tojásból szokásos módon piskótát sütök egy 20X30 cm-es tepsiben  Ez lesz a házikó alapja. Miután kihűlt  rákenem a citromkrémet, ami az ablaka lesz, hűtőbe teszem amíg kicsit megszilárdul. Erre jön a barna kekszmassza, amiből készül a házikó teteje, ezt  kenhetőre készítem, majd újrahűtő következik  15 percre. Feldarabolom a süteményt kockákra, majd a tetején lévő képlékeny kekszmasszát a kezemmel háromszögre formálom, háztetőnek. amikor mindegyikkel kész vagyok, megszórom a házikók tetejét kókuszreszelékkel, ettől lesz havas házikó.

Citromkrém: 
A margarint kikeverem a porcukorral, hozzáadom a citrom levét és héját, majd a lisztből, cukorból, vízből főzött és kihűtött pépet. Ettől könnyű lesz a krém. 

Kekszmassza:
A darált kekszhez szórom a porcukrot, a  kakaóport, a neskávét  (ha gyerek is eszik belőle akkor koffeinmentes azonnal oldódó kávét használjunk), hozzáadom a rumaromát és langyos vízzel masszává keverem. 

Hófehérke szelet      

Hozzávalók:

  • 2 tojás
  • 10 evőkanál cukor
  • 8 evőkanál olaj
  • 10 evőkanál tej
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 55 dkg liszt
  • csipet só

A krémhez:

  • 1 liter tej
  • 20 dkg cukor
  • 8 evőkanál liszt
  • 2 tojás
  • 20 dkg vaj
  • 1 citrom reszelt héja
  • citromaroma
  • vaníliaaroma

Elkészítése:

A tojást a cukorral, a tejjel és az olajjal kikavarjuk. A lisztet és a sütőport is beletesszük, meggyúrjuk a tésztát. Ha ragacsos, adunk hozzá még egy kevés lisztet. Amikor összeállt, fóliába csomagoljuk és egy órán át hűtőben pihentetjük, majd négy részre osztjuk. Egy 25 x 35 cm-es tepsi hátulját megkenjük vajjal, ezen kinyújtjuk a lapot és 180 fokos sütőben 12 perc alatt megsütjük. Minden lappal így járunk el. Megcsináljuk a krémet. A tej felét a cukorral feltesszük főni. A tojást és a lisztet a tej másik felével kikavarjuk, majd hozzáöntjük és folyamatos kavargatás mellett besűrűsödésig főzzük. Miután levettük a tűzhelyről, a citrom és a vanília aromával ízesítjük, hozzáadjuk a reszelt citromhéjat. Hűtőbe tesszük egy órára. Amikor a lapok is kihűltek, megkenjük a krémmel. A tetejét is bevonjuk vele. A maradék krémet habzsákba tesszük és ezzel díszítjük. Egy éjszakára hűtőbe tesszük, majd szeleteljük.

Paplan süti

Hozzávalók:  Tészta ( a bögre 3 dl-es):

  • 2 bögre finomliszt
  • 1 bögre kristálycukor
  • 1/2 bögre olaj
  • 1 bögre langyos víz
  • 3 ek kakaópor
  • 1 cs sütőpor
  • 3 egész tojás

Túrókrém:

  • 1/2 kg túró
  • 1 evőkanál vaníliás cukor
  • 1 cs vaníliás pudingpor
  • 4 dl tej
  • 1 tojás sárgája

Elkészítése:

A süti készítését a túrós töltelékkel kezdjük. A vaníliás pudingot megfőzzük. A tejből egy kevésben elkeverjük csomómentesre a pudingport, a többit felforraljuk. Teszünk bele 3-5 ek cukrot, vanília magokat, esszenciát, amink van. Ha meleg a tej, elkeverjük benne a feloldott port és folyamatosan kevergetve besűrítjük. Ha kész, hideg vízfürdőbe tesszük és kihűtjük.

Amíg hűl, kikeverjük a tésztát. A lisztet, sütőport és kakaóport összekeverjük, a tojásokat kihabosítjuk a cukorral. Mehet bele a víz és az olaj, majd szépen beleforgatjuk a lisztes keveréket. A sima tésztát (ami elsőre lágynak tűnhet) egy vajazott, lisztezett, gáztepsibe terítjük.

A túrót át is törhetjük, vagy rusztikusabb hangulatúra is hagyhatjuk. Kikeverjük ízlés szerint mennyiségű porcukorral, vanília aromával és kevés citromhéjjal. Amikor a túró kész, belekeverjük a hideg pudingot is. Ezt az egészet egy habzsákba, zacskóba töltjük, és berácsozzuk vele a kakaós tésztát.

Ha megvagyunk, 170 fokra előmelegített sütőbe toljuk és kb. 40 percig, vagy tűpróbáig sütjük. Ahogy sül, még nem alakul ki a puklis paplan kinézete, de ahogy kivesszük a sütőből és hűlni kezd, úgy esik össze a túrós csíkozás és emelkedik ezáltal ki a kakaós tészta.

Paplan süti

Gesztenyés-kekszes szelet

Gesztenyés-kekszes szelet

A piskótához

A krémhez

A töltelékhez

A tetejére    10 dkg étcsokoládé    2.5 dkg fehér csokoládé (vagy tejcsokoládé)  5 dkg margarin

elkészítés

  1. A tésztához a 6 tojássárgáját keverjük ki a 6 evőkanál vízzel,  6 evőkanál cukorral, 5 nagy evőkanál liszttel, sütőporral és a kakaóporral. A 6 tojásfehérjét verjük fel kemény habbá, és keverjük a tojásos alapba.
  2. Egy normál méretű tepsit béleljünk ki sütőpapírral, és öntsük bele a piskótamasszát.
  3. Előmelegített sütőben süssük meg, majd hűtsük ki. Miután kihűlt a tészta, vágjuk ketté.
  4. A krémhez a vaníliás pudingport keverjük csomómentesre a tejjel, és főzzük sűrűre, ezután hűtsük ki. A margarint keverjük el a kétféle cukorral, és dolgozzuk bele a kihűlt pudingba.
  5. Jöhet a töltelék. A kekszet törjük apróra (ne legyen se túl apró, se túl nagy darabos). A gesztenyepürét keverjük ki a lekvárral, a kakaóval, a tejjel és a rumaromával, végül adjuk hozzá az összetördelt kekszet, és dolgozzuk el.
  6. A félbevágott piskóta alsó lapjára simítsuk rá a krém felét, erre kenjük rá a tölteléket, majd a töltelékre ismét simítsuk rá a krém másik felét, és helyezzük rá a másik piskótalapot.
  7. A piskóta tetejét vonjuk be csokimázzal. Amint az elkezd dermedni, a fehér csokit is olvasszuk fel, és habzsákból csurgassuk rá oly módon, hogy kockákat kapjunk.

tökéletes bejgli

Hozzávalók                  Egy rúd bejgli tésztájához kell:

13 dkg liszt, 5 dkg vaj, 2 dkg zsír, 1,5 dkg porcukor, 1 kisebb tojás sárgája, egy csipet só, egy csipet élesztő, egy kevés tej
A diós töltelékhez: 1,5 dl, 1 dkg méz, 1 dkg reszelt narancshéj, 5 dkg cukor, 2 dkg mazsola, 6 dkg finomra darált dió, 3 dkg durvára darált dió, 3 dkg édes morzsa (kekszmorzsa), ízesítéshez egy kevés fahéj és rum

Elkészítés

A töltelékkel kezdjen. Forralja fel a tejet a cukorral, majd keverje bele a többi alapanyagot is, és hagyja kihűlni, hogy egy hideg, gyúrható masszát kapjon.

1. A tészta készítésénél előbb a vajat morzsolja el a liszttel, majd gyúrja össze a többi hozzávalóval, amíg sima, nedves tésztát nem kap.

2–3. A tészta kinyújtásánál ne használjon lisztet, és körülbelül 4-5 mm vastagságú, téglalap alakú formára nyújtsa.

4. A hideg tölteléket a kezével simítsa rá úgy, hogy 1 cm széles részt hagy a szélén.

5–6. A széleket hajtsa be, és tekerje fel a tésztát jó szorosan. Ha ezzel végzett, tegye hidegre pihenni pár órára.

7. Kenje be a tojásokkal, szurkálja meg a fent leírt módon, és süsse 25 percig 190 fokon. Szeletelés előtt hagyja kihűlni.

Így lesz márványos, repedésmentes

Praktikák Németh József, a Magyar Gasztronómiai Szövetség Déli Régiója elnökének ajánlásával:

A tészta és töltelék aránya 50-50% legyen. Egy körülbelül félkilós bejgli eseté­ben mindkettő 27-27 dkg.

Mindig a töltelékkel kezdjen, mert annak teljesen ki kell hűlnie, mielőtt a tésztát megtölti vele. Figyelnie kell még a töltelék arányaira is, ha sok cukrot és tejet tesz bele, akkor azok nedvességétől átázhat a tészta.

Egyszerre süsse a bejgliket, mert szorosan kell tartaniuk egymást, elkerülve, hogy szétessenek a sütés alatt.

Használjon sütőpapírt nemcsak a tészta alá, hanem a bejglik közé is.

A tészta lekenéséhez először keverjen össze egy egész tojást két tojássárgájával, majd fél óra múlva ismételje meg a lazán felvert maradék fehérjével. Ezután hagyja megint 30 percet pihenni a tésztát, és csak ezután szurkálja meg a tekercsek oldalát, hogy a gőz távozni tudjon sütés közben.

Ha a hagyományos diós, mákos bejglin kívül szeretne sütni valamilyen gyümölcsöset is, akkor használjon aszalt gyümölcsöt, mert alacsonyabb a nedvességtartalma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése