2021. december 13., hétfő

Kolbászos falatok

Kolbászos falatok

Hozzávalók

·         25 dkg rétesliszt
12 dkg Rama
2 dkg élesztő
1 kockacukor
2 tojássárgája
1 dcl tejföl
20 dkg cserkész kolbász
mustár
szezámmag

Elkészítés

A tésztát 1 tojás sárgájával összedolgozzuk, cipót formálunk belőle, és 1 óra hosszat pihentetjük. A kinyújtott tésztából hosszú háromszögeket vágunk, és vékonyan mustárral megkenjük. A kolbászt 2-3 percre lobogó vízbe dobjuk, majd bőrét lehúzzuk. Akkora darabokra vágjuk, mint a háromszög keskenyebbik fele. Minden tészta háromszögre rakunk 1-1 kolbász darabot és úgy tekerjük össze, hogy a hegyes vége felülre kerüljön. A 2. tojássárgával megkenve, szezámmaggal meghintjük, és szép pirosra sütjük.

 

Kolbászos kifli

Hozzávalók

·         1 tojássárgája
10 dkg túró
10 dkg Rama
1 nagy főtt krumpli
tetszés szerint só /1 mokkáskanállal szoktam/
15 dkg liszt

Elkészítés

A hozzávalókat összedolgozom. 1/2 óráig pihentetem. Utánna 2-3 mm vastagra kinyújtom. Kicsi háromszögeket vágok belőle. Közepére kolbászhúst teszek, /nyers kolbász húst/. Összetekerem, kiflit formálok belőle, megkenem tojásfehérjével, megszóróm köménymaggal és előmelegített sütőben sütöm.
Nem kell sok hús bele. Kiadós, finom sütemény. Kis kifliket kell készíteni.

Kolbászos muffin

Hozzávalók

·         15 dkg kolbász
25 dkg liszt
1 csomag sütőpor
5 dkg reszelt sajt
2 tojás
1 tejföl
10 dkg Rama

pirospaprika
fokhagymakrém

Elkészítés

1.A kolbászból 12 karikát félreteszünk, a többit apróra vágjuk. A tojást, a tejfölt, a Ramát, és a foghagymakrémet összekeverjük, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót is.

2.Beletöltjük a muffin formába, mindegyik tetejére teszünk egy kolbász karikát, és megszórjuk sajttal. 180 fokra előmelegített sütőben 20-25 percig sütjük.

Tippek    Füstölt sajttal is készíthető.

Habkönnyű sóskifli

Hozzávalók

  • A tésztához

700 g liszt
2 db tojás
1 kis pohár kefír
100 ml étolaj
60 g cukor
csipet só
100 ml tej
50 g élesztő

  • A krémhez

200 g Rama
30 g só

Elkészítés

1.Az élesztőt langyos, cukros tejben felfuttatjuk, majd kelt tésztát dagasztunk. Amikor megkelt 4 részre osztjuk a tálban.

2.Egy részt kiveszünk és elfelezünk, kinyújtjuk kör formára, kb. 30 cm-es méretre mindkettőt. Egyik lapot megkenjük a habosra, lágyra kikevert sós Ramával.

3.A megkent lapot befedjük a másikkal, majd 16 cikkre felvágjuk. A nagyobbik feléről kezdve kifli formára feltekerjük.

4.Szilikonos sütőpapírra tesszük, tetejét megkenjük tojással. Öreg sóval díszítjük. Bármivel megszórhatjuk a tetejét pl. magokkal, fűszerekkel, sajttal.

5.Tölthetjük is az ízlésünknek és alkalomnak illően sonkával, kolbásszal, gombával, különböző krémekkel is.

 

Kolbászos pogácsa (finom)

Hozzávalók

·         10 dkg reszelt sajt
20 dkg lángolt kolbász
tejföl
1 db tojássárgája
1 dkg só
3 dkg élesztő
1/2 dl tej
15 dkg Rama
50 dkg liszt
1 db tojás a kenéshez

Elkészítés

50 dkg lisztet 15 dkg Ramával elmorzsolunk, 1/2 dl tejben 3 dkg élesztőt feloldunk és a liszthez öntjük. 1 dkg sót és 1 db tojássárgáját adunk hozzá, és annyi tejföllel állítjuk össze, hogy félkemény tésztát kapjunk. Félórás időközönként háromszor hajtogatjuk. A harmadik alkalommal kissé vékonyabbra nyújtjuk és a tészta egyik felére kolbász karikákat rakunk, majd a tészta másik felét ráhajtjuk és pihentetjük. Pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk, tetejüket tojással megkenjük, sajtot teszünk rá és megsütjük. Jó


Kolbászos csiga

Hozzávalók

  • Tészta

1 kg liszt
6 dl tejföl
75 dkg Rama
3 mokkáskanál só

  • Kolbászkrém I.

1/2 kg lángolt kolbász
2.5 dl tejföl

  • Kolbászkrém II.

1/2 kg kockázott bacon szalonna
pirospaprika
köménymag
bors
1/2 fej fokhagyma
30 dkg trapista sajt reszelve (ebből 10 dkg lehet füstölt sajt)
2.5 dl tejföl

Elkészítés

Tésztát két részre vettem és úgy dolgoztam össze. A lényeg, hogy gyorsan dolgozunk vele, mert nem szabad felmelegednie. Ezt berakjuk 1 éjszakára a hűtőbe, télen az erkélyre. Kolbászkrém: vagy vesztek 1/2 kg lángolt kolbászt és a bőrétől megszabadítjátok, vagy a párom ötletét követitek, ami így hangzik: 1/2 kg kockázott bacon szalonnát robotgépben pépesíts, és közben fűszerezd tetszésed szerint, borssal, köménymaggal, pirospaprikával, legalább 1/2 nagy fej fokhagymát is tegyél bele. Sót ne mert, a szalonna sós! Ha kész a krém, keverd el 2.5 dl tejföllel. Másnap reggel a szétosztott tésztát, én mindig egy kis adagot lecsíptem belőle úgy, hogy végül is 12 adag lett, de nekem kicsi a nyújtódeszkám, és a többit vissza tettem a hűtőbe. Szép 1/2 cm-es vastagságú téglalapot nyújtottam a tészta darabból, és megkentem a 12 adagra osztott krém egyikével. A kolbászkrémmel kent tésztát, reszelt sajttal szórtam meg. A tésztát a hosszabbik oldalon feltekertem. Folpackba csavartam és a mélyhűtőbe tettem. Így jártam el a többi tésztával is. A fogyasztás napján elővettem, és negyedórai pihenés után, 1 cm vastagra szeleteltem, (egy kevés sajttal még meg lehet a szeleteket szórni, de nem muszály), és 180 fokos előmelegített sütőben aranysárgára sütöttem Kb. 25-30 perc, nem kell pirosra, mert kiszárad! Fontos, hogy mindig csak annyi tésztát vegyek elő, amit éppen sütni fogok. Felraktam a többit a hűtőbe, és amíg az egyik adagot szeltem addig a többi kiengedett annyira, hogy vágható lett. Nem szabad a tésztának felmelegedni. Jó étvágyat hozzá!

Sajtos, kelt kiflikék

Hozzávalók

·         1/2 l tej    2 dl olaj    5 dkg élesztő    1 evőkanál só     1 csapott evőkanál cukor
kb. 1 kg liszt

  • Töltelék

Rama    kolbász    sajt     pizza krém    sonka

  • Kenéshez   tojás
  • Tetejére     magok, vagy reszelt sajt

Elkészítés

A cukros tejben megfuttatom az élesztőt, majd hozzáadom a sót, az olajat, a lisztet és megkelesztem. Ezután elnyújtom, háromszögekre vágom, és mindegyikre pici Ramát teszek, vagy szalámit és sajtot, vagy megkenem pizzakrémmel és úgy sajttal, vagy sonkával, esetleg párolt gombával, a variáció nagyon sokféle lehet. Ezután feltekerem a kicsi kifliket, majd megkenem a sütőlemezen, a felveret tojással, megszórom köménymaggal, szezámmaggal, lenmaggal, tökmaggal, vagy csak reszelt sajttal. Ezután légkeverésen egyszerre 3 tepsit is süthetek, 180 fokon 15-20 perc alatt kész.

Tippek   Nagyon finom, puha még másnap is, ha nem hagyom a levegőn száradni, kiránduláshoz is remek.

Kolbászos krumplitekercs

Hozzávalók

·         50 dkg burgonya
2 tojás
15 dkg liszt
1 tk. só
20 dkg füstölt kolbász
petrezselyemzöld
1 tk. köménymag
1 tojássárgája

  • A tepsi kikenéséhez Rama
  • A tetejére 10 dkg reszelt sajt

Elkészítés

A burgonyát sós vízben megfőzzük, majd összetörjük. A tojásokat, lisztet, sót és a burgonyát összegyúrjuk. Tiszta, lisztezett konyharuhán szögletesre elnyújtjuk a tésztát, majd a vékony szeletekre vágott kolbászt rápakoljuk. A petrezselymet finomra aprítjuk, és rászórjuk a kolbászra. A tészta rövidebb oldalait behajtjuk, és a lapot a hosszanti oldalánál fogva, a konyharuha segítségével feltekerjük. A tekercset Ramával kikent tepsibe rakjuk, és a tetejét a felvert tojással megkenjük, majd meghintjük köménymaggal. Előmelegített sütőben 20-25 percig sütjük. Végül reszelt sajttal megszórva 5-10 perc alatt aranybarnára sütjük. Hidegen, melegen is fogyasztható.

 

Kolbászos csiga

Hozzávalók

·         50 dkg liszt
1.5 dl tejföl (kb)
30 dkg Rama
1 ek. só

  • Kolbászkrémhez

20 dkg lángolt kolbász
2 dl tejföl
15 dkg reszelt sajt

Elkészítés

1.Az alapanyagokból tésztát gyúrunk. Gyorsan dolgozzunk, nem szabad felmelegednie. Néhány órára hűtőbe tesszük.

2.A kolbászkrémhez a kolbász bőrét lehúzzuk, elkeverjük a tejföllel és a reszelt sajttal. A tésztát 4 részre osztjuk. 5 mm-es vastagságú téglalapokat nyújtunk és megkenjük a krémmel.

3.Feltekerjük, folpackba csavarjuk és a fagyasztóba tesszük. 30 perccel később 1 centi vastagra szeleteljük és 180 fokos sütőben kb. 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük.

4. Mindig csak annyi tésztát vegyünk elő, amennyit éppen sütni készülünk.

Magyaros töltött pizza

Hozzávalók

  • Tészta

30 dkg liszt
1 tojás
1.5 dl tej (kb)
3 dkg Rama
2 dkg élesztő
1 csapott teáskanál só
pizzafűszer tetszés szerint

  • Töltelék

15 dkg kolbász
10 dkg szalonna
20 dkg reszelt sajt
1 nagyobb fej hagyma

Elkészítés

A tejet langyosra melegítjük. Az elmorzsolt élesztőt egy kevés liszttel és kevéske cukorral elkeverjük, majd 0.5 dl tejet öntünk hozzá. Hagyjuk, hogy felfusson. Ha felfutott az élesztő, összedolgozzuk a liszttel, a tojással, a sóval és a Ramával, a pizza fűszerrel, az oreganóval és a maradék 1 dl tejjel. Jól összegyúrjuk. Min. 30 percig kelesztjük. Miután betöltöttük az általunk választott töltelékkel, a tojással való lekenés előtt is kelesszük még kb. 15 percig. Pizza készítése: vékonyra kinyújtjuk a tésztát kör alakúra, megkenjük tejföllel. Tehetünk rá kolbászkarikákat, előre lepirított szalonnát, karikára vágott hagymát és reszelt sajtot. Ezeket mind csak a tészta egyik felére, mivel a másik felét rá kell hajtani. Mielőtt ráhajtanánk a tészta szélét tojással kenjük be és hajtsuk be a széleit. Sütés előtt kenjük le a töltött pizzáinkat egy egész tojással és szórjuk meg reszelt sajttal. 180 fokos előmelegített sütőben addig süssük, amíg a teteje meg nem pirul.

Tippek

A tölteléket sokféleképpen variálhatjuk.

Töltött krumplis péksütemény (fruta)

Hozzávalók

  • Tésztához

80 dkg pucolt krumpli
1 tojás
45 dkg liszt

  • Töltelékhez    6 főtt tojás   kolbász ízlés szerint
  • Sütéshez    Rama

Elkészítés

1.A krumplit összevágjuk és sós vízben megfőzzük. Ha kész megtörjük és kihűtjük. Közben a tojásokat is megfőzzük és azt is lehűtjük.

2.A főtt tojást hosszában 6 gerezdre vágjuk, a kolbászt kb tojás hosszúságúra vágjuk, hosszában pedig 4 gerezdre. A hideg krumpliba belekeverjük a nyers tojást és a lisztet.

3.Lisztezett nyújtódeszkán 0.5 cm-es vastagságúra nyújtjuk, és akkora kockákra vágjuk, hogy egy tojás és egy kolbász beleférjen, majd összetekerjük, a végeit benyomkodjuk és forró Ramában megsütjük.

 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése