2021. december 13., hétfő

Marcipános sütemény

 

Marcipános sütemény

 

Tészta:

10 dkg  margarin, 4 tojás sárgája, 10 dkg porcukor, 3 dkg kakaó, 10 dkg liszt, fél doboz tejföl (kis doboz),1 kávéskanál sütőpor.   Kikeverjük, majd a 4 tojás fehérjét habbá  verjük és hozzáadjuk. Zsírozott, lisztezett tepsiben kisütjük.

 

Marcipán

Előző nap, vagy legalább pár órával a sütés előtt készítjük és többször összedolgozzuk!

25 dkg vaj , 25 dkg búzadara,25 dkg porcukor felmelegítve, majd mandula vagy vérnarancs aromával szinezve.

 

Ha kihült a tészta rákenjük a marcipánt és bevonjuk csokimázzal.

 

Én a tésztából dupla adagot készítek, ez a gáztepsi méret. A marcipán is dupla adag, egyik a zöld, (mandula) a másik a rózsaszin (vérnarancs)

 

 

 

 

Jó étvágyat kívánok!

 


 

töltött marcipán tekercs

Hozzávalók 20darabhoz
20deka marcipán massza
5deka torta bevonó
10darab babapiskóta( vagy sütemény végek én azt szoktam használni)
2kanál darált dió
rum izlés szerint
5deka vaj
2kanál kakaó
10deka porcukor
2kanál lekvár
A piskótát összemorzsoljuk és hozzáadjuk a marcipán és étcsoki kivételével az összes hozzávalót és összedolgozzuk és 5-6centis rudakat készítek belőle.A marcipánt zöldre színezem porcukorral kinyújtom,és 6centeis darabokra vágom .A rudacskákat beletekerem a marcipánba.A torta bevonót a szokásos módon gőz felett felolvasztom ,és a rudak végeit belemártom és színes cukorba forgatom.

 

töltött marcipán tekercs

 

 

Hozzávalók

·         fél fiola mandulaaroma
2 evőkanál kakaópor
9 evőkanál forró tej
50 dkg darált háztartási keksz
30 dkg porcukor
25 dkg Rama
fél fiola rumaroma


Marcipános tekercs

Elkészítés

A Ramát, a porcukrot, és a tejet összemorzsoljuk a keksszel. A tésztát kétfelé vesszük, az egyik felébe beletesszük a rumaromát és a kakaóport, a másik felébe a mandulaaromát. Műanyag zacskó között egyenként kisodorjuk, a barna tésztára ráhelyezzük a zöldet, jól lenyomkodjuk, hogy összetapadjanak, majd feltekerjük. Kevés kókusszal megszórjuk és belehempergetjük. Hűtőbe tesszük kb. 2 órára, majd felszeleteljük.

Marcipán tekercs

 

Hamis marcipán

Ez a recept anyukámtól származik, még a nyolcvanas évek elejéről. Akkoriban - számítógép nem volt, telefon is alig - a kolléganők előszeretettel cserélgették a recepteket az irodában. Rengeteg ilyen értékes kis fecnink van abból az időből, ez az egyik legkedvesebb. Nincs olyan ünnep, amikor ne készítenénk. Nem kell megijedni a sok cukor láttán, mert ez nem hagyományos süti, inkább csak bonbonszerű falatka, amiből 1-2 darab is elég. 


Hozzávalók:
70 dkg kristálycukor
1,5 dl tej
38-39 dkg liszt (fele rétesliszt, fele finomliszt)
25 dkg margarin
1 púpozott evőkanál kakaó
kevés zöld mandulaaroma

A tejben felfőzzük a cukrot egészen addig, amíg a cukorszemcsék teljesen fel nem oldódnak. Állandó keverés mellett belefőzzük a lisztet, addig főzzük, amíg hólyagos nem lesz. Ezután levesszük a tűzről és még melegen belekeverjük a margarint. Alaposan elkeverjük benne, míg teljesen fel nem olvad. Kettéosztjuk a masszát. A felébe belekeverjük a kakaót, a másik felét a mandulaaromával világoszöldre színezzük.

Tálcára alufóliát terítünk, majd a kakaós masszát vizes késsel rásimítjuk, a tetejét a késsel szép simára eldolgozzuk. Erre rásimítjuk a mandulás masszát. Ezt is szép simára elkenjük. Gyorsan kell dolgoznunk, mert a massza hamar megköt.

MARCIPÁNOS SAKK SZELET

Hozzávalók:

A tészta sütéséhez egy kb. 25 x 20 cm-es tepsi.

A sötét tésztához: 4 tojás, 4 evőkanál rétesliszt, 4 evőkanál kristálycukor, egy evőkanál cukrozatlan kakaópor.

A világos tésztához: 4 tojás, 4 evőkanál rétesliszt, 3 evőkanál kristálycukor, 1 evőkanál vaníliás cukor.

Az öntethez: 2 dl víz, 5 dkg cukor, 5 dkg vaj, 1 dl mandulalikőr (vagy két evőkanál vízszínű - nem zöld! - mandulaaroma fél dl vízben feloldva, ha kisgyerekeknek készül a torta).

20 dkg marcipán, kb. 2 dl kenhető sűrűségű baracklekvár.

marcipanos-sakk-szelet-1-ddd.jpg

Elkészítés:

A világos tésztához a tojásokat szétválasztjuk. A fehérjékből - fokozatosan hozzáadva a cukrot és a vaníliás cukrot - kemény habot verünk. Ezután, tovább verve a habot, egyenként beledolgozzuk a tojássárgákat is.
A lisztet laza mozdulatokkal beleforgatjuk a tojáshabba. A tésztát egy 25 x 20 cm-es tepsibe öntjük, és 180 fokon megsütjük. (Pár perc alatt megsül.) A megsült piskótát kihűtjük.

A sötét tésztát majdnem ugyanúgy készítjük, mint a világosat. A tésztához a tojásokat szétválasztjuk. A fehérjékből - fokozatosan hozzáadva a cukrot  - kemény habot verünk. Ezután, tovább verve a habot, egyenként beledolgozzuk a tojássárgákat is.
A lisztet összeszitáljuk a kakaóporral és laza mozdulatokkal beleforgatjuk a tojáshabba. A tésztát egy 25 x 20 cm-es tepsibe öntjük, és 180 fokon megsütjük. (Pár perc alatt megsül.) A megsült piskótát kihűtjük.

Az öntethez a hozzávalókat a likőr kivételével fölforraljuk. A keveréket öt percig főzzük, aztán levesszük a tűzről, hozzáöntjük a likőrt és félretesszük.

A kétféle tésztát 25 cm hosszú, négy centiméter széles csíkokra vágjuk. (Értelemszerűen mindkét színből öt ilyen csíkot kell kapnunk.)

A tésztacsíkokat váltakozó színekben baracklekvárral egymáshoz ragasztjuk. Ezután a süteményt kanállal apránként meglocsolgatjuk a likőrös öntettel úgy, hogy az öntet jól beszívódjon a tésztába, és mindenhová jusson belőle. (A legkönnyebben úgy tudjuk ezt elérni, ha a süteményt egy magas falú, 25 cm hosszú, kb. 13 cm széles tepsibe rakjuk (olyanba, amiben kenyeret szoktak sütni), és abban locsoljuk meg az öntettel.)

A süteményt ezután 1-2 órát hideg helyen (pl. hűtőgépben) állni hagyjuk.

A marcipánból porcukrozott gyúródeszkán egy a süteményt körbeérő nagyságú téglalapot nyújtunk.

A süteményt kívülről is bekenjük vékonyan baracklekvárral. Bevonjuk a marcipánnal. Ízlés szerint díszítjük.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése