2021. december 13., hétfő

méteres kalács

 

hozzávalók / 6 adag

Piskóta

Krém

Máz

elkészítés

Piskóta

  1. Alaposan kikeverjük a tojások sárgáját a porcukorral, majd apránként adunk hozzá 15 evőkanál meleg vizet, 10 evőkanál olajat és a sütőporral elkevert liszttel.
  2. Végül a tojások keményre vert habját óvatosan beleforgatjuk. Kétfelé osztjuk a tésztát, az egyik felébe 2 evőkanál kakaóport és még 1 evőkanál meleg vizet keverünk.
  3. Majd két darab zsírozott, lisztezett őzgerinc formába töltjük, és megsütjük. Forró sütőbe rakjuk, de sülés közben mérsékeljük a hőt, tűpróba. Ha megsült, rácsra borítjuk, és megvárjuk, amíg kihűl.

Krém

  1. A puncs vagy eper ízű pudingport felfőzünk tejjel, majd kihűtjük. Közben a puha margarint kikeverjük a porcukorral, hozzáadjuk a kihűlt pudingot, jól elkeverjük benne, rummal ízesítjük. Tipp: robotgéppel könnyen tudjuk habosra keverni.
  2. Összeállítás: ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, és egy tálcán úgy rakjuk össze, hogy egy sárga szelet tésztát bőven megkenünk a krémmel, hozzáillesztünk egy barna tésztát, és a továbbiakban felváltva megkenünk 1-1 sárga és barna tésztát, és mindig az előzőekhez illesztjük, tehát egy barna után egy sárga következik felváltva. Ebből a mennyiségből két rúd lesz.

Máz

  1. A kakaóport, a cukorral és a vízzel felfőzzük, majd a tűzről levéve kikeverjük 10 dkg fagyos vajjal, és bevonjuk vele az őzgerinceket. Ezután hűtőbe tesszük, és a tálalásig ott is hagyjuk. Csokival is bevonhatjuk.
  2. Szeletelés úgy történik, hogy ferdén vágjuk fel, mert csak így lesz csíkos. Érdemes fogyasztás előtt egy nappal elkészíteni.

 

Tészta:

6 tojás,

39 dkg porcukor,

1 dl + 2 evőkanál étolaj,

1 dl meleg víz,

34 dkg liszt,

½ csomag sütőpor,

3 kávés kanál kakaó por,                        

 

 

 

 Krém:

2 csomag epres puding por,

5 dl tej,

5 dl tej,

20 dkg margarin,

20 dkg porcukor,

3-4 evőkanál rum,

 

Máz:

20 dkg étcsokoládé,

2 evőkanál olaj,

 

A tojások sárgáját a porcukorral, az 1 dl étolajjal, a meleg vízzel, habosra keverjük. Hozzáadjuk a lisztet, a sütőport és ezzel szintén jól kikeverjük, majd a tojások habbá vert fehérjét. A massza felét, vajazott lisztezett őzgerinc formába öntjük, a másik feléhez 2 evőkanál olajat és 3 kávéskanál kakaót teszünk. Ezt is őzgerinc formába tesszük és megsütjük. Ha kisült a formából óvatosan kiborítjuk, de csak akkor szeleteljük fel ha már teljesen kihűlt.

A margarint és a cukrot a rummal habosra keverjük, a pudingokat a tejjel sűrű krémmé főzzük, teljesen kihűtjük majd a margarinos krémmel jól összekeverjük. Ezzel töltjük meg a tészta szeleteket, felváltva egy sima, egy kakaós. A mázhoz a csokoládét pici vízzel felolvasztjuk szép simára, belekeverjük az olajat és bevonjuk vele a süteményt. A máz hamar köt nem árt igyekezni. Tálalásig hűtőben tartjuk, majd kicsit sréhen szeleteljük, hogy a „csíkok” szépen érvényesüljenek


Read more: http://www.nagymamamkonyhajabol.hupont.hu/103/meteres-kalacs#ixzz3pElrQ8Qo

 

Hozzávalók a tésztához: 
(2 őzgerincformához)

 4 tojás

 25 dkg porcukor

 1,5 dl olaj

 1,5 dl langyos víz

 25 dkg sima liszt

 3/4 csomag sütőpor (9 g)

 4 evőkanál cukrozatlan kakaópor

 

A krémhez:

 25 dkg puha vaj

 15 dkg porcukor

 4 evőkanál rum vagy ízlés szerint rumaroma

 1 csomag puncs ízű pudingpor

 4 evőkanál kristálycukor

 0,5 liter tej

 

A tetejére:

 20 dkg ét- és tejcsokoládé vegyesen

 1 evőkanál olaj

Elkészítés:

1. A tojásokat szétválasztjuk: a sárgáját a porcukorral kikeverjük habosra (fehéredésig). Hozzáadjuk az olajat, a langyos vizet, majd a sütőporral elkevert lisztet, végül a tojások keménnyé vert habját. Kétfelé vesszük a tésztát, az egyik felébe belekeverjük a kakaóport. Kivajazott/lisztezett őzgerincformában egyenként megsütjük. (1 rúd sárga és 1 rúd barna tésztát kapunk) Nálam előmelegített 180 fokos légkeveréses sütőben 20-25 percig sült.

2. A pudingport simára keverjük kis tejjel, majd a többi tejjel és a 4 evőkanál kristálycukorral megfőzzük. Kihűtjük.

A vajat a porcukorral simára keverjük, hozzáadjuk a rumot vagy a rumaromát, majd ehhez a vajas krémhez hozzákeverjük a kihűlt pudingot is (géppel szép sima krémmé keverjük).

3. A kihűlt tésztát a gerincek mentén felszeleteljük (tehát kb. 1 cm széles szeletekre). Majd a szeleteket állítva megkenjük a krémmel a következőképpen: 1 szelet sárga tészta, krém, 1 szelet barna tészta, krém, ismét 1 szelet sárga tészta, krém, 1 szelet barna tészta, krém és így tovább felváltva, míg el nem fogy. (Ha marad még krém, akkor kívülről a rudak tetejét egy picit elegyengethetjük a krémmel.)

4. A csokoládét gőz felett megolvasztjuk, simára keverjük az olajjal, majd bevonjuk vele a süteményt.

5. Hűtőbe tesszük dermedni, majd ferdén (kissé srégen) szeleteljük. 

 


Read more: http://www.nagymamamkonyhajabol.hupont.hu/103/meteres-kalacs#ixzz3pElkY3Dt

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése