2021. december 13., hétfő

Szilvalekvár 3. recept

 

Szilvalekvár 3. recept

hozzávalók 4 főre

  • 5 kg szilva
  • 80 dkg cukor
  • 0,5 dl 20%-os ecet

elkészítés

  1. Előző este a szilvákat kimagozzuk, megmossuk és az érett szemeket egy lábasba tesszük a cukorral és az ecettel. Egy egész éjszakán át állni hagyjuk.
  2. Másnap alágyújtunk, és a forrástól számítva, 5 órán át kavarás nélkül főzzük takarékon. TILOS HOZZÁNYÚLNI! Majd 5 óra elteltével megkavarjuk és további 30 percig főzzük.
  3. Előveszünk egy tepsit, beleöntünk kétujjnyi forró vizet és beleállítjuk a befőttes üvegeinket. (Nagyon fontos, hogy befőttes üvegek kristálytiszták legyenek, különben megpenészedik a lekvárunk!) Mielőtt beletöltenénk a lekvárt az üvegekbe, szükséges ellenőrizni a kupakok záródását: az üvegbe egy pici vizet öntünk, rátesszük a kupakot, és az üveget a fejére fordítjuk, mondjuk a csupasz csuklónk felett. Ha a víz kicsöpög a bőrünkre, akkor csere van, a kupakot ki kell dobni és egy jól záródót keresni. (Mert ugye a lezárt üvegben a lekvár nem érintkezhet a levegővel sem!) Szóval, az üvegpróba után ALAPOSAN kicsepegtetjük az üvegekből a vizet, és megtöltjük mindet lekvárral.
  4. Minden üveg tetejére, a lekvárra köménymag nagyságú szalicilt teszünk, és lezárjuk az üvegeket. 
  5. Száraz gőzbe tesszük: mi egy dobozt ki szoktunk pokrócokkal bélelni, és a lehető legkevesebb mozgatás és döntögetés mellett beletesszük a lekvárokat. NEM SZABAD MEGDŐLNIÜK!
  6. Gondosan bebugyoláljuk őket, és csak akkor vesszük elő az üvegeket, ha már teljesen kihűltek.

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése